Účinky boswellie na osteoartrózu a zánětlivá onemocnění kloubů u psů a koní
Osteoartróza (OA) a další zánětlivá onemocnění kloubů představují častý problém u psů i koní. OA je pomalu postupující degenerativní choroba kloubů charakterizovaná úbytkem kloubní chrupavky, zhuštěním přilehlé kosti (subchondrální sklerózou) a tvorbou kostních výrůstků okolo kloubu[1]. Tyto změny jsou provázeny chronickým zánětem výstelky kloubu (synovitidou), který vyvolává bolest, otok a ztuhlost. U psů bývají OA nejčastěji postiženy velké klouby (kyčle, kolena, lokty), u koní nejvíce trpí namáhané klouby končetin (např. karpální kloub či hlezno).
Výskyt osteoartrózy u zvířat narůstá s věkem a zátěží. Odhaduje se, že známky OA má kolem 20 % psů starších jednoho roku a ve vyšším věku postihuje až 80 % jedinců[2]. Osteoartróza a s ní spojené potíže (kulhání, bolest) tvoří asi 80 % všech případů chronických onemocnění pohybového aparátu malých zvířat[3]. Také u koní je OA nejčastější příčinou kulhání – uvádí se, že více než 60 % všech kulhání souvisí s artrózními změnami kloubů[4]. U starších koní nad 15 let trpí nějakou formou artrózy přes 50 % z nich[5].
Léčba a podpůrná péče o nemocné klouby
Léčba kloubních onemocnění u psů a koní obvykle zahrnuje podávání protizánětlivých léků (např. nesteroidních antirevmatik – NSAIDs) k potlačení bolesti a zánětu, fyzioterapii a úpravu pohybového režimu. Dlouhodobé užívání léků však může mít vedlejší účinky (dráždění trávicího traktu, zátěž jater a ledvin), a proto se hledají šetrnější alternativy. Kloubní výživa a nutraceutika (doplněk stravy s léčebným účinkem) mohou nabídnout přirozenou podporu – dodávají látky chránící chrupavku (chondroprotektiva jako glukosamin, chondroitin, kolagen) či tlumící zánět. Mezi nejvýznamnější přírodní protizánětlivé prostředky patří boswellie, extrakt z pryskyřice stromu kadidlovníku.
Jak boswellie pomáhá při kloubních potížích
Boswellie serrata (kadidlovník pilovitý) je strom rostoucí v Indii, jehož pryskyřice (známá též jako indické kadidlo) se po staletí používá v tradiční medicíně k léčbě zánětů a bolestí kloubů. Současný výzkum odhalil, že boswellie obsahuje aktivní látky zvané boswellové kyseliny, které mají výrazné protizánětlivé a regenerační účinky na kloubní aparát. Díky tomu může boswellie pomoci zmírnit obtíže spojené s osteoartrózou a dalšími kloubními onemocněními u zvířat.
Protizánětlivé účinky boswellie
Hlavní přínos boswellie spočívá v jejím silném protizánětlivém a analgetickém (bolest tišícím) působení. Boswellové kyseliny totiž cíleně tlumí zánětlivé reakce: blokují například enzym 5-lipoxygenázu (5-LOX), který se podílí na tvorbě leukotrienů – mediátorů navozujících zánět a bolest[6]. Dále snižují produkci prozánětlivých cytokinů (signálních bílkovin) typu interleukin-1 a interleukin-6, jež v postiženém kloubu vyvolávají otok a poškození tkání[7]. Inhibicí těchto zánětlivých drah boswellie zmírňuje otok, bolestivost a ztuhlost kloubů. Některé studie dokonce uvádějí, že účinek boswellie na zlepšení pohyblivosti je srovnatelný s účinkem nesteroidních antiflogistik, avšak s menším výskytem nežádoucích účinků. Konečným výsledkem je znatelné zlepšení pohodlí zvířete a jeho schopnosti pohybu.
Regenerační účinky boswellie
Kromě potlačení zánětu napomáhá boswellie také regeneraci kloubních tkání. Působí jako chondroprotektivum – chrání chrupavku před dalším poškozením. Bylo prokázáno, že boswellie dokáže inhibovat enzymy rozkládající chrupavku (tzv. matrixové metaloproteinázy), čímž brání nadměrnému odbourávání kloubní hmoty[8]. Například standardizovaný extrakt boswellie v klinických studiích zmírnil bolesti kloubů a zabránil další degeneraci chrupavky díky současnému potlačení zánětlivých procesů i katabolických enzymů. U laboratorních zvířat léčba boswellií vedla k menšímu poškození chrupavky a vzniku kostních výrůstků (osteofytů) a také ke zmírnění zánětu v kloubu při osteoartróze. Zlepšením mikroprostředí kloubu boswellie rovněž podporuje prokrvení postižených tkání, což zlepšuje jejich výživu a může urychlit hojení poškozených vazů a šlach[9]. Souhrnně řečeno boswellie pomáhá kloubům regenerovat a navrací jim lepší funkčnost.
Důkazy z vědeckých studií u psů
Studie Reichling et al. (2004) zkoumala účinnost boswellie u 29 psů s chronickými kloubními a páteřními obtížemi. Již po 2 týdnech léčby se zlepšily symptomy u 71 % psů. Po 6 týdnech došlo ke statisticky významnému zmírnění kulhání, bolesti i ztuhlosti pohybu[10].
Novější studie Stabile et al. (2024) sledovala účinky doplňku s boswellií a UC-II kolagenem u 17 psů s osteoartrózou. Po 4 týdnech došlo ke zlepšení skóre pohyblivosti (LOAD) o 21 %, po 8 týdnech se účinek udržel. Skupina na placebu naopak čelila častějším „OA krizím“ a větší bolestivosti[11].
Důkazy z vědeckých studií u koní
Ve studii Beghelli et al. (2023) užívali sportovní koně směs boswellie, kurkumy a divizny po dobu 10 dní. Došlo ke snížení hladiny interleukinu-1α a IL-6 a zlepšení rovnováhy proteinů souvisejících se zánětem a regenerací tkání[7].
Další studie (Van de Water et al., 2017) na modelu synovitidy u koní prokázala, že suplementace boswellií vedla k poklesu hladin PGE2 a zánětlivých buněk v kloubní tekutině. Klinické známky zánětu byly mírnější oproti kontrolní skupině[12].
Boswellie serrata má prokázané protizánětlivé a regenerační účinky, které mohou pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy u psů i koní. Vědecké studie potvrzují snížení bolesti, zlepšení pohyblivosti a ochranu kloubní chrupavky bez vážných vedlejších účinků. Produkt Anim-flex Boswellia staví právě na těchto účincích a nabízí šetrnou a účinnou péči o pohybový aparát zvířat.
Použité zdroje
-
Johnston, S. A. (1997). Osteoarthritis. Joint anatomy, physiology, and pathobiology. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 27(4), 699–723.
-
Innes, J. F., et al. (2010). Clinical orthopaedics and pain management in small animals.
-
Anderson, K. L., et al. (2018). Prevalence, duration and risk factors for osteoarthritis in dogs. Veterinary Record, 181(18), 486.
-
Frisbie, D. D., & McIlwraith, C. W. (2000). Evaluation of osteoarthritis therapies. Equine Veterinary Journal, 32(S32), 1–9.
-
Bathe, A. P. (2007). Osteoarthritis in the horse – current treatment options. In: Proceedings of the BEVA Congress.
-
Safayhi, H., et al. (1992). Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 261(3), 1143–1146.
-
Beghelli, D., et al. (2023). Dietary supplementation with Boswellia serrata, Verbascum thapsus, and Curcuma longa in show jumping horses. Frontiers in Veterinary Science, 10, 1159613.
-
Sengupta, K., et al. (2008). A double blind, randomized, placebo controlled study of the efficacy and safety of 5-Loxin® for treatment of osteoarthritis of the knee. Arthritis Research & Therapy, 10(4), R85.
-
Wang, M., et al. (2015). β-Boswellic acid improves endothelial dysfunction. Molecular Medicine Reports, 12(6), 7689–7696.
-
Reichling, J., et al. (2004). Dietary support with Boswellia resin in canine inflammatory joint and spinal disease. Planta Medica, 70(12), 1100–1104.
-
Stabile, M., et al. (2024). Effects of a feed supplement containing UC-II collagen and Boswellia serrata in dogs with osteoarthritis. Animals, 14(1), 98.
-
Van de Water, T., et al. (2017). Evaluation of a supplement containing boswellia on inflammation in an equine synovitis model. American Journal of Veterinary Research, 78(8), 884–895.