Boswellia účinky

Účinky boswellie na osteoartrózu a zánětlivá onemocnění kloubů u psů a koní

Osteoartróza (OA) a další zánětlivá onemocnění kloubů představují častý problém u psů i koní. OA je pomalu postupující degenerativní choroba kloubů charakterizovaná úbytkem kloubní chrupavky, zhuštěním přilehlé kosti (subchondrální sklerózou) a tvorbou kostních výrůstků okolo kloubu[1]. Tyto změny jsou provázeny chronickým zánětem výstelky kloubu (synovitidou), který vyvolává bolest, otok a ztuhlost. U psů bývají OA nejčastěji postiženy velké klouby (kyčle, kolena, lokty), u koní nejvíce trpí namáhané klouby končetin (např. karpální kloub či hlezno).

Výskyt osteoartrózy u zvířat narůstá s věkem a zátěží. Odhaduje se, že známky OA má kolem 20 % psů starších jednoho roku a ve vyšším věku postihuje až 80 % jedinců[2]. Osteoartróza a s ní spojené potíže (kulhání, bolest) tvoří asi 80 % všech případů chronických onemocnění pohybového aparátu malých zvířat[3]. Také u koní je OA nejčastější příčinou kulhání – uvádí se, že více než 60 % všech kulhání souvisí s artrózními změnami kloubů[4]. U starších koní nad 15 let trpí nějakou formou artrózy přes 50 % z nich[5].

Léčba a podpůrná péče o nemocné klouby

Léčba kloubních onemocnění u psů a koní obvykle zahrnuje podávání protizánětlivých léků (např. nesteroidních antirevmatik – NSAIDs) k potlačení bolesti a zánětu, fyzioterapii a úpravu pohybového režimu. Dlouhodobé užívání léků však může mít vedlejší účinky (dráždění trávicího traktu, zátěž jater a ledvin), a proto se hledají šetrnější alternativy. Kloubní výživa a nutraceutika (doplněk stravy s léčebným účinkem) mohou nabídnout přirozenou podporu – dodávají látky chránící chrupavku (chondroprotektiva jako glukosamin, chondroitin, kolagen) či tlumící zánět. Mezi nejvýznamnější přírodní protizánětlivé prostředky patří boswellie, extrakt z pryskyřice stromu kadidlovníku.

Jak boswellie pomáhá při kloubních potížích

Boswellie serrata (kadidlovník pilovitý) je strom rostoucí v Indii, jehož pryskyřice (známá též jako indické kadidlo) se po staletí používá v tradiční medicíně k léčbě zánětů a bolestí kloubů. Současný výzkum odhalil, že boswellie obsahuje aktivní látky zvané boswellové kyseliny, které mají výrazné protizánětlivé a regenerační účinky na kloubní aparát. Díky tomu může boswellie pomoci zmírnit obtíže spojené s osteoartrózou a dalšími kloubními onemocněními u zvířat.

Protizánětlivé účinky boswellie

Hlavní přínos boswellie spočívá v jejím silném protizánětlivém a analgetickém (bolest tišícím) působení. Boswellové kyseliny totiž cíleně tlumí zánětlivé reakce: blokují například enzym 5-lipoxygenázu (5-LOX), který se podílí na tvorbě leukotrienů – mediátorů navozujících zánět a bolest[6]. Dále snižují produkci prozánětlivých cytokinů (signálních bílkovin) typu interleukin-1 a interleukin-6, jež v postiženém kloubu vyvolávají otok a poškození tkání[7]. Inhibicí těchto zánětlivých drah boswellie zmírňuje otok, bolestivost a ztuhlost kloubů. Některé studie dokonce uvádějí, že účinek boswellie na zlepšení pohyblivosti je srovnatelný s účinkem nesteroidních antiflogistik, avšak s menším výskytem nežádoucích účinků. Konečným výsledkem je znatelné zlepšení pohodlí zvířete a jeho schopnosti pohybu.

Regenerační účinky boswellie

Kromě potlačení zánětu napomáhá boswellie také regeneraci kloubních tkání. Působí jako chondroprotektivum – chrání chrupavku před dalším poškozením. Bylo prokázáno, že boswellie dokáže inhibovat enzymy rozkládající chrupavku (tzv. matrixové metaloproteinázy), čímž brání nadměrnému odbourávání kloubní hmoty[8]. Například standardizovaný extrakt boswellie v klinických studiích zmírnil bolesti kloubů a zabránil další degeneraci chrupavky díky současnému potlačení zánětlivých procesů i katabolických enzymů. U laboratorních zvířat léčba boswellií vedla k menšímu poškození chrupavky a vzniku kostních výrůstků (osteofytů) a také ke zmírnění zánětu v kloubu při osteoartróze. Zlepšením mikroprostředí kloubu boswellie rovněž podporuje prokrvení postižených tkání, což zlepšuje jejich výživu a může urychlit hojení poškozených vazů a šlach[9]. Souhrnně řečeno boswellie pomáhá kloubům regenerovat a navrací jim lepší funkčnost.

Důkazy z vědeckých studií u psů

Studie Reichling et al. (2004) zkoumala účinnost boswellie u 29 psů s chronickými kloubními a páteřními obtížemi. Již po 2 týdnech léčby se zlepšily symptomy u 71 % psů. Po 6 týdnech došlo ke statisticky významnému zmírnění kulhání, bolesti i ztuhlosti pohybu[10].

Novější studie Stabile et al. (2024) sledovala účinky doplňku s boswellií a UC-II kolagenem u 17 psů s osteoartrózou. Po 4 týdnech došlo ke zlepšení skóre pohyblivosti (LOAD) o 21 %, po 8 týdnech se účinek udržel. Skupina na placebu naopak čelila častějším „OA krizím“ a větší bolestivosti[11].

Důkazy z vědeckých studií u koní

Ve studii Beghelli et al. (2023) užívali sportovní koně směs boswellie, kurkumy a divizny po dobu 10 dní. Došlo ke snížení hladiny interleukinu-1α a IL-6 a zlepšení rovnováhy proteinů souvisejících se zánětem a regenerací tkání[7].

Další studie (Van de Water et al., 2017) na modelu synovitidy u koní prokázala, že suplementace boswellií vedla k poklesu hladin PGE2 a zánětlivých buněk v kloubní tekutině. Klinické známky zánětu byly mírnější oproti kontrolní skupině[12].

 

 

Boswellie serrata má prokázané protizánětlivé a regenerační účinky, které mohou pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy u psů i koní. Vědecké studie potvrzují snížení bolesti, zlepšení pohyblivosti a ochranu kloubní chrupavky bez vážných vedlejších účinků. Produkt Anim-flex Boswellia staví právě na těchto účincích a nabízí šetrnou a účinnou péči o pohybový aparát zvířat.

Použité zdroje

  1. Johnston, S. A. (1997). Osteoarthritis. Joint anatomy, physiology, and pathobiology. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 27(4), 699–723.

  2. Innes, J. F., et al. (2010). Clinical orthopaedics and pain management in small animals.

  3. Anderson, K. L., et al. (2018). Prevalence, duration and risk factors for osteoarthritis in dogs. Veterinary Record, 181(18), 486.

  4. Frisbie, D. D., & McIlwraith, C. W. (2000). Evaluation of osteoarthritis therapies. Equine Veterinary Journal, 32(S32), 1–9.

  5. Bathe, A. P. (2007). Osteoarthritis in the horse – current treatment options. In: Proceedings of the BEVA Congress.

  6. Safayhi, H., et al. (1992). Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 261(3), 1143–1146.

  7. Beghelli, D., et al. (2023). Dietary supplementation with Boswellia serrata, Verbascum thapsus, and Curcuma longa in show jumping horses. Frontiers in Veterinary Science, 10, 1159613.

  8. Sengupta, K., et al. (2008). A double blind, randomized, placebo controlled study of the efficacy and safety of 5-Loxin® for treatment of osteoarthritis of the knee. Arthritis Research & Therapy, 10(4), R85.

  9. Wang, M., et al. (2015). β-Boswellic acid improves endothelial dysfunction. Molecular Medicine Reports, 12(6), 7689–7696.

  10. Reichling, J., et al. (2004). Dietary support with Boswellia resin in canine inflammatory joint and spinal disease. Planta Medica, 70(12), 1100–1104.

  11. Stabile, M., et al. (2024). Effects of a feed supplement containing UC-II collagen and Boswellia serrata in dogs with osteoarthritis. Animals, 14(1), 98.

  12. Van de Water, T., et al. (2017). Evaluation of a supplement containing boswellia on inflammation in an equine synovitis model. American Journal of Veterinary Research, 78(8), 884–895.